• 2
  • 0

Birçok onkoloğun kanser tedavisinde kemoterapinin zararlı etkilerinden vücudu korumak için kullandığı Zerdeçal nasıl kullanılmalı? Baharat olarak da kullanılan Zerdeçal’ın şifalı özelliklerinden faydalanmak için nasıl kullanmak gerekir? Toz halinde kullanmak yeterli midir? Hazırlayan : Diyetisyen Şevval Şahin

Son zamanlarda şifalı bitkiler arasında sıklıkla ismini duyduğumuz Zerdeçal’ın ana etken maddesi KURKUMİN’dir. Zerdeçal birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir baharattır. Ancak asıl şifa veren kısmı, içinde az miktarda bulunan ve  kurkumin ismi verilen maddedir. 

Yapılan çalışmaların çoğu kurkumin’in terapotik etkisini görebilmek için sadece zerdeçal tüketmenin yeterli olmadığını göstermektedir. Zira zerdeçalın kurkumin içeriği % 3 civarındadır. Kurkumin’in hem emilimini kolaylaştırmak, hem de kanda yeterli(tedavi edici) konsantrasyon seviyesine ulaşabilmek için kurkumin ekstratları kullanılmalıdır. Çünkü ekstrenin içeriğinde kullanılan curcumin dozajlarına sadece zerdeçal baharatı kullanarak ulaşmak çok zordur. Bu nedenle etkilerinin hepsini görebilmek için yüksek miktarda kurkumin içeren bir takviye almak gerekir. Bunun sebebi, hem zerdeçalın kurkumin içeriğinin az olmasının hem de kurkumin’in bağırsaklardan emiliminin az olmasıdır.

Zerdeçal toz olarak tüketildiğinde biyoyararlılığı yaklaşık %15 iken, ekstresinin biyoyararlılığı yaklaşık %90’dır. Biyoyararlılığının yükselebilmesi için piperin ile beraber tüketilmesi daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu yüzden zerdeçal karabiber ile tüketildiğinde daha iyi emilim sağlar. Kurkumin yağda çözünür, bu yüzden yağlı bir yemekle almak emilimini arttırabilir.

Zerdeçalın vücuda pek çok faydası vardır;

  • Çok kuvvetli bir antioksidandır.
  • Kanserli hücrelerin çoğalmasını ve metastaz olmasını engeller.
  • Eklem romatizması ve ağrılarına iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  •  Kolesterolü(LDL-VLDL) düşürür.
  • Kalp-damar rahatsızlıklarına iyi gelir.

Zerdeçal aynı zamanda Osteoartrit, Diyabet, Alzheimer, Ülseratif Kolit, mide yanması, karın ağrısı, Crohn’s rahatsızlığı, ishal, bağırsak gazı, huzursuz bağırsak sendromu, enfeksiyon, sarılık, karaciğer problemleri, şişkinlik, kanama, baş ağrısı, ateş, akciğer enfeksiyonları, bronşit, fibromiyalji gibi çeşitli hastalıkların tedavilerine destek amaçlı kullanılmaktadır.

Antioksidan özelliğinden dolayı özellikle kanserle mücadelede “KURKUMİN” çok sık kullanılmaktadır. Yapılan birçok çalışmada; lösemi, lenfoma, akciğer, prostat, karaciğer, pankreas, kolon ve mide kanserlerini önlemede ve tedavisinde önemli rol oynadığı ortaya konulmuştur.

Kurkumin, aynı zamanda kanser ilacı olarak (antineoplastik) kullanılan ancak yan etki olarak sıklıkla sağlıklı dokularda da hasara yol açan Cisplatin’in terapik etkisini olumsuz etkilemeden, sağlıklı dokulardaki organ hasarını engellediğinden dolayı onkologlar tarafından kullanılmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *