• 357
  • 0

Kan şekerinin normal değerinin üzerine çıkmasına hiperglisemi denir. Hiperglisemi başta halsizlik, ağız kuruluğu, çok idrara çıkma, nefeste aseton kokusu ve karın ağrısına neden olurken ileri dönemde göz, sinir ve böbrek hasarına neden olabilir.

Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini gösteren değerdir. Yüksek kan şekerini dengeleyebilmek için pankreasımızdan insülin isimli hormon sentezlenir. Eğer diyabet veya insülin direncimiz söz konusuysa beslenmemizi, kan şekerini dengede tutabilmek adına glisemik indeksi düşük gıdalarla yapmalıyız.

Glisemik indeks değeri 0-100 arasında olmaktadır.
En yüksek glisemik indeks değeri (100) beyaz ekmek ve beyaz şekerdir. Yani biz öğünlerimizde bu gıdaları tüketirsek kan şekerimiz hızlıca yükselir ve kan şekeri değerimizi aşağı çekebilmek için kanımızdaki insülin miktarı artar. Bundan dolayı insülin direncimiz varsa veya şeker hastasıysak öğünlerimizde glisemik indeksi düşük olan gıdalar tüketmemiz büyük önem taşıyacaktır.
Peki hangi gıdaların glisemik indeksi düşüktür?
• Lif (posa) içeriği yüksek gıdaların glisemik indeksi daha düşüktür.
• Olgun meyvelerin olmamışlara göre glisemik indeksi daha yüksektir.
• Çiğ gıdaların pişmiş gıdalara göre glisemik indeksi daha düşüktür.

Düşük glisemik indeksli gıdalara örnek;
Yulaf, sebzeler, yumurta, yağlar, et, tavuk, balık, hindi, fındık, ceviz, badem, kurubaklagiller

Orta glisemik indeksli gıdalara örnek;
Basmati pirinç, tahıllı ekmek, kuru meyveler

Yüksek glisemik indeksli gıdalara örnek;
Beyaz ekmek, tatlılar, pirinç, patates, mısır
Dolayısıyla bizim beslenme programımızda yukarıda bahsi geçen yüksek glisemik endeksi gıdalar yasaklı listesinde yer almaktadır. Biz rezonans terapileri ile bu gıdaların ters frekansını vücudunuza vererek, bu gıdalara karşı iştahınızı kontrol altına alıyor, böylece bu gıdaları terk etmenize yardımcı oluyoruz.

Yüksek glisemik indeksli beslenme ne yapar?
-Kan şekerini yükseltir (hiperglisemi)
-İnsülin artar ve bu yağlanmayı arttırır
-Glisemik indeksi yüksek gıdaların sindirimi çok daha kısa sürdüğü için daha kısa sürede acıkmaya neden olur. Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenmemiz kan şekerimizi hızlıca yükseltir, bunu dengelemek adına hızlıca insülin salınımımızda artar. Bu durum kan şekerimizin tekrar hızlıca düşmesine yol açarak ‘’hipoglisemi’’ dediğimiz tabloyu doğurur. Kan şekerimizin böyle yükselip, alçalması bir kısır döngü haline dönüşerek, başta insülin direnci ve insülin depolarımızın da tükenmesi ile birlikte diyabete yol açmaktadır.
Bu kısır döngüden kurtulabilmek, ilaçsız bir şekilde insülin direncini yenebilmek için beslenmemizde glisemik indeksi düşük gıdalar tercih etmeliyiz.

DR. Mürsel Yavuz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *