• 5
  • 0

Son zamanlarda market raflarında görmeye başladığımız Amaranth nedir? Nasıl kullanılır? Sağlığımıza faydaları nelerdir? Sizler için araştırdık, bir de üstüne yemeklerde nasıl kullanılır tarif yazdık… Afiyet olsun Hazırlayan : Uzman Diyetisyen Yeşim Çetin

AMARANT (Amaranth)

Amarant 5-6 bin yıl öncesinden Aztek uygarlığına dayanan pseodo-tahıldır. Ana vatanı Güney amerika olan ve diğer adı ”horoz ibiği” olan amarant (Amaranthus spp.) yüksek düzeyde doymamış
yağ asitleri, tokoferol, squalen ve diğer tahıllara göre daha yüksek protein içeriğiyle aynı zamanda alanin, valin, arjinin, triptofan, metionin, izolösin ve serin gibi elzem aminoasit içeriğiyle ve glutensiz olmasıyla iyi bir besin kaynağı olmakla birlikte antioksidan, diyet lifi, mineral ve vitamince zengin yapraklarıyla sağlıklı bir üründür.
Amarant gluten içermediği için özellikle çölyak hastaları için iyi bir besin kaynağıdır.
Magnezyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan amarantın önemli düzeyde diyet lifi ve yağ içerdiği ancak nişasta içeriğinin buğdaya kıyasla daha düşük olduğu belirtilmektedir.
%47 linoleik, %26 oleik ve %19 palmitik yağ asitleri içeren amarant yağının yüksek seviyedeki tokotrienol ve squalen içeriğiyle kanda LDL-kolesterolü düşürebileceği belirtilmektedir.
Farelerde yapılan çalışmada amarantın HDL kolesterol de bir değişiklik oluşturmadığı ancak LDL-kolesterol de düşürücü etki göstermesi nedeniyle toplam kolesterolde azalmaya neden olduğu bildirilmektedir.
Conforti ve ark. (2005) amarantın anti diyabetik aktiviteye sahip olduğunu belirlerken, amarantın α-amilaz inhibisyonu nedeniyle nişasta sindiriminde azalmaya bağlı olarak glikoz absorbsiyonun sınırlı düzeyde kaldığını belirtmişlerdir. Ayrıca amarant taneleri ve yağı ile üç hafta süre ile beslenen diyabetik farelerin serum insülin seviyelerinde artış, kan glikoz seviyelerinde ise
azalma görüldüğü gözlemlenmiştir.
Amaranthus gangeticus’un sudaki ekstraktlarının karaciğer, meme ve kolon kanseri üzerinde anti kanser aktiviteye sahip oldukları bildirilmektedir. Amaranthus mantegazzianus’dan izole edilen proteinlerin dört farklı tümör hücresinde farklı oranlarda antiproliferatif etki gösterdiği, bu nedenle Amaranthus mantegazzianus tanelerinin anti tümör potansiyelinin olduğu ve fonksiyonel bir gıda bileşeni olarak kullanılması gerektiğine işaret edilmektedir

Amarant unu ekmek, kek ve kraker yapımında kullanılabilirken amaranth tohumu haşlanarak salatalarda ve yemeklerde kullanılabilmektedir.

Amarantlı Krep
Malzemeler:
50 gr amarant unu
100 ml süt
1 yumurta
Tuz

Yapılışı:
Süt ve yumurtayı kaba koyup iyice çırpın. Unu ekleyip pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karıştırın. Son olarak yeterince tuz ekleyip iyice ısınmış yağlı tavaya hamuru dökün.

Buğday unu ile yapmış olduğunuz krepleri lezzet olarak aratmamakla beraber, aynı zamanda sağlıklı ve proteinli beslenmiş olacaksınız. 

Amarant Salatası
Malzemeler
:
1 çay bardağı amaranth
3 çay bardağı su
1 büyük tutam dereotu
7-8 adet çeri domates
1 adet salatalık
3-4 sap taze soğan
zeytinyağı
limon suyu
tuz

Yapılışı:
1 çay bardağı amarantı kapaklı bir tencereye alın. Üstüne 3 çay bardağı kaynar suyu ilave edip 5 dakika orta ateşte kaynatın.
Tencerenin kapağını kapatarak soğuyuncaya kadar yaklaşık 20-25 dakika dinlendirin.
Soğuyan amarantlara tüm doğradığınız malzemeyi ilave edin.

Afiyet olsun…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *